Kategorie
Zobacz również tu
-
Zużycie gazu ziemnego
2025-01-21
Poznaj produkty
-
Malowanie ciekłe
2016-04-20 -
Rivakka - Gniotownik Greenmaker G7
2015-04-03 -
Mitsubishi MT2001X
2011-09-07 -
Osprzęt do ładowaczy
2016-01-11 -
Lusterka do ciągników John Deere GL0511
2011-12-14 -
Preparat do dezynfekcji VIRON FF DDD-1
2020-04-21 -
Opryskiwacze,zraszacze IGLACO
2013-02-26
Rosyjskie embargo i obniżka stóp procentowych a sytuacja banków
Polska gospodarka jest w gronie tych, które najbardziej ucierpią na rosyjskim embargu na dostawy żywności z UE. Producenci owoców czy mięsa już ponoszą straty, dlatego rynek obawia się, że przestaną spłacać kredyty. Bank BGŻ, który specjalizuje się w finansowaniu rolnictwa i sektora spożywczego, nie spodziewa się silnego spadku wyników, druga połowa roku będzie jednak trudniejsza niż pierwsza.
Rosyjskie sankcje
– Druga połowa roku jest pod znakiem zapytania dla sektora bankowego ze względu na wydarzenie ekonomiczne, polityczne i sankcje rosyjskie, które dotykają bardzo również naszych klientów – ocenia w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Inwestor Józef Wancer, prezes zarządu Banku BGŻ.
Ze względu na profil swojej działalności BGŻ jest szczególnie narażony na konsekwencje embarga, jakie Rosja nałożyła na produkty żywnościowe z UE. Józef Wancer zapowiada, że BGŻ będzie pracował wspólnie ze swoimi klientami nad optymalnymi rozwiązaniami, jeśli pojawią się problemy ze spłatą zobowiązań wobec banku.
– Jaki to będzie miało wpływ, trudno jeszcze powiedzieć, bo to są dopiero początki. Opierając się na wydarzeniach sprzed kilku lat, kiedy również był kryzys, mogę powiedzieć, że BGŻ wtedy i dzisiaj po prostu wspiera swoich klientów i w trudnych momentach nie odwraca się od nich – mówi Józef Wancer.
Prezes BGŻ nie spodziewa się, by rosyjskie embargo silnie wpłynęło na wyniki banku w drugim półroczu.
Obniżka stóp procentowych
Dodatkowym negatywnym czynnikiem dla sektora bankowego jest możliwość obniżki stóp procentowych przez RPP we wrześniu lub w październiku. Wstępny szacunek wzrostu PKB za II kwartał 2014 r. nie zmniejsza prawdopodobieństwa cięcia stóp procentowych. Choć wzrost gospodarczy w ujęciu rok do roku był zgodny z prognozami analityków (3,2 proc.), to wyrównany sezonowo w relacji do I kwartału wyniósł tylko 0,6 proc., najmniej od I kwartału 2013 r. Ponadto w lipcu br. po raz pierwszy w najnowszej historii Polski miał miejsce spadek cen o 0,2 proc. rok do roku, co zwiększa szanse na poluzowanie polityki pieniężnej.
Czytaj dalej na następnej stronie...