Na Litwie podpisano umowę na budowę najważniejszego elementu połączenia elektroenergetycznego Polska-Litwa. Cały projekt o wartości ok. 83 mln euro ma się zakończyć w 2015 r. Połączenie energetyczne sieci obu krajów będzie istotnym wydarzeniem dla całej Europy.
Zgodnie z umową z operatorem sieci przesyłowej Litwy szwedzka spółka budowlana zobowiązała się do budowy stacji przekształtnikowej prądu stałego wraz z rozdzielnią 400 kV. Jest to kluczowy element mostu energetycznego, ponieważ Systemy przesyłowe Polski i Litwy nie pracują synchronicznie, zatem nie było możliwe ich połączenie bezpośrednie. Wybudowanie stacji konwertorowej back-to-back pozwoli na połączenie dwóch niezsynchronizowanych systemów przesyłowych energii elektrycznej. Ma to zapewnić stabilną i niezawodną wymianę energii elektrycznej pomiędzy krajami.
W uroczystości wziął udział Minister Energetyki Litwy Jaroslav Niewierowicz, przedstawiciele Ministerstwa Środowiska, MSZ oraz sejmu i rządu litewskiego, a także ambasadorowie Polski, Szwecji oraz reprezentantka UE. Obecni byli również przedstawiciele władz gmin Alytus, Lazdijai, Kaišiadorys i Prienai oraz Ełk i Suwałki, a także Wicewojewoda Podlaski. Na uroczystości podpisania umowy obecny był też Henryk Majchrzak - prezes polskiego operatora przesyłowego - spółki Polskie Sieci Elektroenergetyczne.
Na Zaproszenie Ministra Energetyki Litwy uczestniczył również wicewojewoda podlaski Wojciech Dzierzgowski. Wicewojewoda podkreślił rangę całego projektu. Wybudowanie mostu energetycznego pozwoli na przesyłanie między Polską a Litwą 1 tys. MW mocy. Stanowi to ok. 4 % całej polskiej energii, natomiast dla naszego rejonu, gdzie nie ma elektrowni, to będzie istotne wsparcie.
Połączenie elektroenergetyczne między Polską a Litwą to wspólny Projekt operatorów sieci przesyłowych obu krajów. Podstawowym jego celem jest połączenie rynków energii elektrycznej krajów bałtyckich z rynkiem reszty UE poprzez zamknięcie tzw. Pierścienia Bałtyckiego. Zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego i Rady projekt należy do priorytetowych, których realizacja leży w interesie Unii Europejskiej. Projekt zakłada wybudowanie 154 kilometrów linii 400 kV od Ełku po stronie polskiej do Alytus na Litwie, a także rozbudowę stacji i linii elektroenergetycznych w północno-wschodniej Polsce.
W skład tego Projektu, po stronie polskiej, wchodzą następujące inwestycje:
-
Linia Ełk Bis – Granica RP
-
Rozbudowa stacji Ełk Bis (etap I i II)
-
Budowa stacji Ołtarzew
-
Linia Ostrołęka – Narew
-
Rozbudowa stacji Ostrołęka
-
Rozbudowa stacji Narew
-
Linia Ełk Bis – Łomża
-
Budowa stacji Łomża
-
Linia Miłosna – Siedlce Ujrzanów
-
Budowa stacji Siedlce Ujrzanów
-
Budowa stacji Stanisławów
źródło: Gospodarz.pl/Ewa Olsiewicz foto:
sxc.hu