Z dniem 1 września 2017 roku zostały zniesione Agencja Rynku Rolnego i Agencja Nieruchomości Rolnych. W miejsce instytucji został powołany Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Możliwości współpracy handlowej z Nową Zelandią

Zgodnie z informacjami otrzymanymi z Ambasady RP w Nowej Zelandii, uprzejmie informujemy, że w ramach cyklicznych spotkań (Market Access Team) przedstawicieli Ambasad krajów Unii Europejskiej prowadzone są rozmowy mające na celu ustalenie stanowisk odnośnie spraw związanych z wymianą handlową z Nową Zelandią.

Możliwości współpracy handlowej z Nową Zelandią

Obecnie trwają negocjacje na temat ograniczenia barier w handlu z tym krajem oraz wzrost wymiany handlowej, w tym również w zakresie produktów rolno-spożywczych.

Ambasada RP w Wellington informuje, iż nastąpił pewien postęp w sprawie niezależnej oceny wieprzowiny i produktów mięsa wieprzowego, a także istnieją silne podstawy do ustanowienia Zdrowotnych Standardów Importowych (IHS) w handlu mięsem wieprzowym. Więcej szczegółów dotyczących ustanowienia IHS dla produktów wieprzowych powinno być znanych w przeciągu następnych kilku miesięcy. Do tej pory, w wyniku zagrożenia przywozem do Nowej Zelandii mięsa zarażonego PRRS - zespołem rozrodczo-oddechowym świń, które zaatakowało na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia m.in. większość państw Unii Europejskiej, w tym Polskę, Nowa Zelandia ograniczała handel na tym rynku. Rozpoczęto stosowanie rygorystycznego systemu importu wieprzowiny i produktów mięsa wieprzowego do Nowej Zelandii.


Ambasada dostrzega coraz większe możliwości współpracy handlowej w tym zakresie z Nową Zelandią, w związku z powyższym zwracamy się do Państwa z prośbą o wskazanie zainteresowania wymianą handlową z Nową Zelandią w branży rolno-spożywczej, co pozwoli na odpowiednie zaprezentowanie polskiego stanowiska podczas spotkań Market Access Team.


Źródło: http://www.arr.gov.pl


Tagi: