Sytuacja podażowo-popytowa i cenowa na rynku wieprzowiny
2024-12-17
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa finalizuje prace nad aplikacją mobilną na smartfony, będącą platformą do wzajemnych kontaktów ARiMR i rolników. Ta aplikacja to kolejne cyfrowe narzędzie stworzone przez Agencję, służące załatwianiu w niej spraw bez konieczności udawania się do urzędu. Co ważne, korzystanie z aplikacji będzie dobrowolne.
- Już ponad ćwierć wieku ARiMR unowocześnia obszary wiejskie. W ostatnich latach Agencja systematycznie inwestuje w technologie cyfrowe i oddaje beneficjentom cyfrowe narzędzia do użytkowania. Wszystkie te informatyczne przedsięwzięcia wpisują się w realizowaną przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Strategię 4.0. O słuszności wyboru tej drogi może świadczyć fakt, że w sytuacji kryzysowej, a z taką po wybuchu pandemii mamy teraz w Polsce i na świecie do czynienia, technologie cyfrowe stają się jak nigdy przedtem istotne w działalności urzędów i instytucji państwowych, umożliwiając im w trudnych warunkach realizację powierzonych zadań. Od 2018 roku wnioski o dopłaty bezpośrednie przyjmowane są za pośrednictwem internetowego portalu eWniosekPlus – ograniczając ilość papierowych dokumentów, które trafiają do naszej instytucji - wskazuje Michał Zieliński, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Regionalnego ARiMR.
- Aplikacja eWniosekPlus udostępnia rolnikom wstępnie wypełniony, na podstawie danych z roku poprzedniego, wniosek o przyznanie płatności wraz z wyrysowanymi działkami rolnymi, co w znacznym stopniu ułatwia rolnikom składanie takiego wniosku. Aplikacja ta informuje także rolników o występujących brakach i błędach. Składanie przez rolników wniosków o przyznanie płatności przez internet przyczyniło się do sprawniejszej obsługi wniosków, czego dowodem jest liczba rolników dla których wypłacane są zaliczki każdego roku. Pozytywne opinie zbiera także udoskonalony w tym roku portal dla posiadaczy zwierząt gospodarskich IRZPlus. Dzięki niemu rolnicy mogą szybko i wygodnie dokonywać przez internet zgłoszeń o zdarzeniach dotyczących posiadanych przez siebie zwierząt gospodarskich. To pomocne narzędzie łączy w sobie zalety elektronicznej księgi stada, gromadzącej wszystkie potrzebne rolnikowi informacje o hodowanych przez niego krowach, kozach, świniach czy owcach oraz platformy umożliwiającej załatwianie urzędowych spraw wymaganych przy posiadaniu zwierząt gospodarskich - wyjaśnia Michał Zieliński.
- Dzięki cyfryzacji nasi beneficjenci mogą być na bieżąco z oferowanym przez Agencję wsparciem. Nasza strona internetowa na bieżąco informuje rolników i przetwórców o obsługiwanych działaniach. Jesteśmy także dostępni na portalach społecznościowych - z korzyścią dla obu stron, bo dzięki temu mamy ze sobą lepszy kontakt - wskazuje dyrektor Michał Zieliński.