Potwierdza to imponująco ponad 300 zgłoszeń nowości, które wpłynęły do Towarzystwa DLG (Niemieckiego Towarzystwa Rolniczego) będącego organizatorem wystawy EuroTier, od 182 wystawców z 23 państw. Taka ilość zgłoszeń to nowy absolutny rekord dla EuroTier. Zwraca przy tym uwagę fakt, że okrągła połowa zgłoszeń nowości nadeszła od wystawców zagranicznych.
Powołana przez DLG neutralna komisja ekspertów o międzynarodowym składzie, w której zasiadają fachowcy i rolnicy z Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i Niemiec, stosując surowe kryteria wyróżniła pięć nowości złotymi medalami, a srebrne medale otrzymało w tym roku dziewiętnaście zgłoszonych nowości.
Złote medale za nowości
AeroScalder - Marel Stork Poultry Processing, Boxmeer, Niderlandy
Poubojowe parzenie tuszek drobiowych odbywa się normalnie w kilku połączonych szeregowo kotłach z wykorzystaniem technologii rekuperacji. W celu optymalizacji procesu parzenia do wody tłoczone jest powietrze. Wadą takiego systemu jest wysokie zużycie wody i energii. Zakłada się tu wprawdzie, że kilkustopniowy system parzenia minimalizuje ilość zarazków, nie można jednakże wykluczyć kontaminacji krzyżowych. System „AeroScalder” omija ten problem kierując z dużą prędkością na tuszki drobiowe nasycone wodą gorące powietrze. Taka metoda pozwala zaoszczędzić około 75 % wody i do 40 % energii. Mieszanka powietrza i wody wytwarzana jest bezpośrednio obok komory natryskowej, dzięki czemu cały system zajmuje mniej miejsca niż przy zastosowaniu dotychczasowej techniki. Kontrola parametrów parzenia odbywa się za pomocą czujników. Ponieważ nie dochodzi do bezpośredniego kontaktu między tuszkami, wykluczone jest przenoszenie zarazków drogą kontaminacji krzyżowych. „AeroScalder” jest innowacyjnym wynalazkiem i przyczynia się znacznie do ochrony środowiska i bezpieczeństwa produktu.
System RumiWatch - ITIN + HOCH GmbH, Liestal, Szwajcaria
System „RumiWatch” to system monitoringu zdrowia przeżuwaczy. Sygnalizuje on szybko i zrozumiale wszelkie zmiany aktywności przeżuwania, poboru paszy i wody oraz lokomocji i wypoczynku zwierząt, stosując bezkablowy przekaz danych na komputer. Dodatkowa karta pamięci umożliwia długą pracę urządzenia przez okres do czterech miesięcy, natomiast niski pobór energii sprawia, że jeden komplet baterii wystarcza na okres do dwóch lat. System „RumiWatch” składa się z uzdy, krokomierza i programu do analizy danych. Gwarantuje on permanentną i niezawodną kontrolę ważnych parametrów stanu zdrowia każdego zwierzęcia. I tak na przykład wykrycie zredukowanej ilości ruchów żwacza na jedną porcję paszy może stanowić wskazówkę, że wystąpiły zaburzenia trawienne albo błędy w dawkowaniu. System „RumiWatch” umożliwia hodowcom, doradcom, weterynarzom i uczonym szybką i kompetentną ocenę stanu zdrowia zwierząt i może służyć jako pomoc przy podejmowaniu decyzji.
optiSCAN - Hölscher + Leuschner, Emsbüren, Niemcy
„optiSCAN” to mobilny system ważenia tuczników przy użyciu kamery 3D. Wyposażony w taką kamerę ręczny przyrząd należy przytrzymać przez około 3 sekundy nad tucznikiem. Kamera 3D dokonuje pomiaru odległości do zwierzęcia i konturów przestrzennych jego ciała. Uzyskane w ten sposób współrzędne przestrzenne obrazu 3D pozwalają na natychmiastowe obliczenie wagi tucznika. Stosowanie przyrządu „optiSCAN” eliminuje czasochłonne i wyczerpujące fizycznie ważenie tuczników, usprawniając w ten sposób management pracy i oszczędzając zwierzętom dodatkowego stresu. Urządzenie „optiSCAN” umożliwia też bardziej precyzyjną promocję sprzedaży z wykazaniem ciężaru, skraca proces ważenia oraz czyni go przyjaznym dla zwierząt. Ponadto wyeliminowane zostają konieczne przy klasycznym ważeniu dodatkowe prace jak czyszczenie przejść i platform do ważenia, co przynosi oszczędność wody i środków dezynfekcyjnych.
Modułowe stanowisko udojowe GEA - GEA Farm Technologies, Bönen, Niemcy
Wyróżniony został inteligentny, działający samodzielnie moduł do automatycznego lub półautomatycznego udoju krów, przeznaczony dla istniejących stanowisk udojowych. Ten innowacyjny moduł wykonuje wszystkie czynności udojowe spełniając przy tym zasady prawidłowego pozyskiwania mleka, poczynając od mycia strzyków, poprzez przedzdajanie aż do kąpieli strzyków. Wąska konstrukcja umożliwia instalację we wszystkich wariantach istniejących systemów udojowych, wszystko jedno czy mamy do czynienia z dojarnią karuzelową, czy też z halą typu „tandem”, „rybia ość” czy też „bok w bok”. Swobodny dostęp do zwierzęcia i wymienia umożliwia też dojenie półautomatyczne. Większe fermy bydła mlecznego mogą wykorzystywać tę technikę jako krok w kierunku automatyzacji ciężkiej pracy ręcznej, jaką jest dój, bez konieczności wprowadzania zmian do uregulowanych procesów roboczych i pozostałych stosowanych tam technik chowu i opieki nad zwierzętami. Automatyzacja, jaką wnosi wyróżniony medalem moduł, pozwala na oszczędność kosztów pracy, które wobec tego mogą być wykorzystane do wyposażenia technicznego poszczególnych stanowisk.
optiCOW - Hölscher + Leuschner, Emsbüren, Niemcy
Wyróżniony tu został funkcjonujący w pełni automatycznie moduł do pomiaru bydła mlecznego techniką 3D. Krowy rozpoznawane są pojedynczo w specjalnych przejściach przy pomocy techniki RFID, gdzie kamera 3D filmuje je w ruchu i automatycznie oblicza ciężar. Program do analizy matematyczno-statystycznej sporządza następnie model 3D tylnej części krowy i wylicza wskaźnik BCS (Body Condition Score). Ta przetwarzająca obrazy technologia umożliwia ciągłą i obiektywną kontrolę procesów mobilizacji tłuszczu u każdej pojedynczej krowy w ciągu całego okresu laktacji. Moduł „optiCOW” dostarcza rolnikom, bez dodatkowego nakładu pracy, precyzyjnych informacji o kondycji zdrowotnej i fizycznej każdej poszczególnej krowy i umożliwia w ten sposób sterowanie wydajnością drogą odpowiedniego żywienia i warunków chowu.
Srebrne medale za nowości
DeLaval Barn System Controller BSC - DeLaval International AB, Tumba, Szwecja
Sterownik „Barn System Controller” to intergratywne i współpracujące rozwiązanie systemowe do całościowej kontroli i sterowania oraz regulowania znajdujących się w budynkach gospodarczych napędzanych elektrycznie agregatów, obsługujących na przykład siatki przeciwwiatrowe, wentylatory, systemy chłodzenia zraszaczami, systemy usuwania odchodów albo systemy oświetleniowe. Przy użyciu jednego tylko sterownika – dostępnego również w Internecie – można nie tylko sterować manualnie lub automatycznie agregatami według określonego rytmu lub harmonogramu, ale również regulować np. intensywność oświetlenia, obciążenie silników etc. w zależności od różnych pochodzących z czujników sygnałów, jak na przykład parametrów pogodowych lub parametrów klimatycznych danego pomieszczenia. Ponadto w celu optymalizacji przebiegu procesów możliwe jest też wzajemne dostrajanie względnie łączenie poszczególnych agregatów w taki sposób, żeby na przykład przy silnej wentylacji naturalnej następowała automatyczna dezaktywacja chłodzenia zraszaczami. To istotne i przyszłościowe udoskonalenie, jakim jest sterownik „Barn System Controller”, pozwala na oszczędność kosztów inwestycyjnych, zmniejszenie zużycia energii i zasobów oraz ułatwienie pracy i optymalizację warunków chowu zwierząt.
Düsser-Wühl-Turm - Izba Rolnicza Nadrenia Północna-Westfalia, Münster, Niemcy
Wieża „Düsser-Wühl-Turm“ to przeznaczony dla większych grup automat zajęciowy, udostępniający świniom zmienne, włókniste materiały manipulacyjne jak na przykład siano, słomę czy też kiszonkę. Innowacyjny charakter polega tu głównie na prostej konstrukcji wieży, pozwalającej świniom na aktywne wygrzebywanie materiału manipulacyjnego przez znajdującą się w dnie szparę, co odpowiada naturalnemu zachowaniu tych zwierząt. Dalszą innowacją jest stosowanie materiałów manipulacyjnych o różnej strukturze. W wieży „Düsser-Wühl-Turm“ można stosować zarówno materiały długowłókniste jak i krótkowłókniste (sieczkę). Możliwość łatwej zmiany ustawień w automacie pozwala na odpowiednie regulowanie ilości podawanego materiału. Rozszerza to możliwości stosowania również i na technologie chowu bez słomy. Wieża „Düsser-Wühl-Turm“ jest zatem innowacyjnym udoskonaleniem istniejących już automatów zajęciowych.
Schauer Dryfeed Kosz zasypowy Batch - Schauer Agrotronic GmbH, Prambachkirchen, Austria
Przy stosowaniu przenośników linowych i łańcuchowych rura paszowa może być zapełniona tylko do ok. 50 %, bowiem inaczej straty mechaniczne urządzenia stają się za wysokie, co w efekcie prowadzi do jego zatrzymania. Odstąpienie od prowadzenia ruchu powrotnego przez silos, gdzie następuje opróżnienie rury z resztek, spowodowałoby przepełnienie przewodu i tym samym przeciążenie urządzenia. Dlatego też kosz zasypowy BATCH zaopatrzono dodatkowo w krótki wznośny przenośnik ślimakowy, umieszczony przed przekazaniem paszy do przewodu paszociągu. Ślimak ten pobiera z kosza zasypowego paszę z silosu tylko wtedy, kiedy nie powraca pasza z biegu powrotnego. Paszę powracającą ślimak ponownie wprowadza do obiegu paszociągu. Przepustowość ślimaka dostosowana jest do wydajności transportu systemu zadawania paszy. Takie rozwiązanie wyklucza przepełnienie transportujących paszę rur, które dzięki temu mogą być prowadzone w formie pojedynczego obwodu bez dodatkowych kolanek. Znajdujące się w rurociągu łańcuchy i wszystkie inne części mechaniczne są mniej narażone na zniszczenia czemu towarzyszy dłuższy okres użyteczności, a co za tym idzie ewidentne korzyści finansowe oraz korzyści z punktu widzenia ekonomiki pracy.
Eberstich - WEDA Dammann & Westerkamp, Lutten, Niemcy
System żywienia „Ringelpietz“ Lührs Gerätebau GmbH, Rehden, Niemcy
Kastracja knurków bez znieczulenia w przyszłości nie będzie więcej możliwa z uwagi na przepisy związane z ochroną zwierząt. Dlatego też dużego znaczenia nabiera tucz knurów. W przyszłości musi zatem być możliwe zadawanie w tej samej przegrodzie różniących się od siebie mieszanek paszowych dla loch i knurów, w celu zapewnienia optymalnego wykorzystania paszy przez obydwie trzymane osobno płcie. Firma WEDA opracowała dodatkowy element do systemu żywienia na mokro, służący do sterowania typami urządzeń M 16 i 4 PX. Element ten czyni możliwym zadawanie po kolei tym samym przewodem spustowym różnych mieszanek paszowych, poczynając od 55 kg żywej wagi. Warunkiem jest, aby lochy i knury były trzymane osobno a także, aby ilość całej dawki paszowej odpowiadała podwójnej zawartości spustu. Firma Lührs opracowała system jednorurowych urządzeń do pasz suchych, który umożliwia zadawanie różnych mieszanek w tej samej przegrodzie. Umieszczenie w narożnikach opracowanych przez firmę napędów sprawia, że łańcuch może poruszać się zarówno w prawo jak i w lewo. Po zakończeniu karmienia i odczekaniu pewnego czasu opróżnia się łańcuch drogą zmiany jego kierunku ruchu a następnie zadaje nową mieszankę przeznaczoną dla drugiej płci. Obydwie nowości spełniają aktualne wymogi i można je nabyć po przystępnej cenie jako wyposażenie dodatkowe.
System wykrywania rui „Sow Check” - Big Dutchman Pig Equipment GmbH, Vechta, Niemcy
System „SowCheck” do wykrywania rui umożliwia rozpoznanie jej symptomów u loch w hodowli grupowej, wyposażonej w stację żywieniową. Poprzez kilka płaszczyzn percepcji (fizyczna, węchowa, akustyczna, optyczna) wyzwala się u lochy odruch tolerancji, po czym na stacji żywieniowej odbywa się selekcja loch będących w rui oraz loch powtarzających ruję. Stanowi to dużą pomoc w zarządzaniu, pozwalającą na optymalną opiekę przy grupowym chowie loch. W kombinacji z przyrządem „SonoCheck” powstaje jeden system łączący w sobie zarówno wykrywanie rui jak i badanie sonograficzne.
Światłomierz Galli - Hato BV Lighting, Sittard, Niderlandy
Wzrok ptaków różni się znacznie od wzroku człowieka. Dotyczy to między innymi percepcji zmian natężenia światła przy różnych długościach fal. Przy niskich długościach (światło niebieskie i ultrafioletowe) wrażliwość na światło jest u ptaka kilkukrotnie wyższa niż u człowieka. Ma to przede wszystkim znaczenie z uwagi na stosowane obecnie nowe źródła światła. Podczas gdy wcześniej żarówka emitowała głównie promieniowanie w zakresie czerwieni i podczerwieni, w nowych źródła światła widmo promieniowania to przede wszystkim zieleń i ultrafiolet. Regulacja i kontrola natężenia światła w pomieszczeniach dla drobiu przy użyciu normalnych światłomierzy dla ludzi nie odpowiada zatem wrażliwości wzroku tych ptaków. Dostosowaną do ich wzroku jednostką miary jest natomiast gallilux. Pomiar światła światłomierzem „Galli” zasadniczo przyczynia się do stosowania odpowiadającego dobrostanowi zwierząt oświetlenia. Światłomierz ten to bardzo ważny instrument pomiarowy, przeznaczony dla techników oświetlenia i organów nadzoru.
Automatyczne sterowanie taśmą do usuwania odchodów - Big Dutchman International GmbH, Vechta, Niemcy
Taśmy do usuwania odchodów ’przebiegają’ przy nierównomiernym obciążeniu (zapełnieniu). W związku z tym konieczna jest korekta naciągu, ponieważ przy tarciu taśm powstają szkody na prowadnicach, mogące spowodować zerwanie taśmy. W nowoczesnych systemach chowu (małe grupy, woliery) naprawa lub wymiana taśm związana jest z dużym nakładem pracy. Dlatego też w praktyce przyjęło się manualne justowanie na trasie ich przebiegu przy pomocy śrub nastawczych. Niestety często dochodzi tu do zaniedbań co w konsekwencji prowadzi do powstawania szkód. W nowych systemach chowu kur niosek nierównomierne obciążenie taśm generalnie przybrało jeszcze na sile. Technologia automatycznej korekty naciągu jest innowacyjna i stanowi wyraźny postęp. Jej stosowanie umożliwia zmniejszenie niebezpieczeństwa uszkodzenia odprowadzającej odchody taśmy.
Polydress ®O2 Barrier 2 in 1 - RKW SE, Michelstadt, Niemcy
W nowej folii do silosów po raz pierwszy połączone zostały dwie dotychczas osobne warstwy, to znaczy stosowana zwykle do przykrywania silosów przejazdowych folia wewnętrzna i nakładana na nią druga warstwa folii. Obie folie stanowią teraz jedną całość i rozdzielają się dopiero po nałożeniu na zakiszany materiał pod wpływem zawartej w nim wilgoci. Eliminuje to jeden cały cykl pracy związany z przykrywaniem silosów. Niższe zużycie materiałów, mniejsze nakłady na magazynowanie i transport oraz osobny recycling obydwu folii redukuje również obciążenie środowiska.
Dizajnerskie proteiny - European Protein A/S, Baekke, Dania
Jest to nowa koncepcja służąca optymalizacji odpowiadającego dobrostanowi i sprzyjającego wydajności zwierząt zaopatrzenia ich w aminokwasy i fosfor. Dzięki celowej fermentacji różnych białek paszowych ulegają rozkładowi substancje antyodżywcze i następuje poprawa wykorzystania fosforu. Do tego dochodzi jeszcze probiotyczne działanie pozostałych bakterii kwasu mlekowego. Włączenie różnych białek z alg znacznie rozszerza możliwości wzajemnych kombinacji. Ten kierunek rozwoju otwiera nie tylko nowe perspektywy dla odpowiadającego dobrostanowi zaopatrywania zwierząt w substancje odżywcze, ale przynosi też wyraźne efekty w kierunku poprawy bilansu ekologicznego w produkcji zwierzęcej.
Anta® Phyt BLT - Dr. Eckel GmbH, Niederzissen, Niemcy
Opracowaniu tego dodatku paszowego na bazie fitosubstancji i substancji nośnikowych o działaniu probiotycznym towarzyszyły prowadzone równolegle badania naukowe. Produkt ten, który z uwagi na spektrum działania pozwala oczekiwać pozytywnych efektów odnośnie rozwoju niepożądanych zarazków i jest dlatego ważnym krokiem w kierunku redukcji stosowania lekarstw (antybiotyków), poddany został kosztownej procedurze uzyskania zezwolenia na stosowanie. Dodatek ten wpłynie nie tylko na poprawę stanu zdrowia zwierząt, ale wniesie też znaczny wkład do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska. Jego stosowanie nie musi ograniczać się tylko do drobiu, bowiem w zmodyfikowanej formie może on znaleźć wielorakie zastosowanie również i w chowie innych zwierząt użytkowych przynosząc dodatkowe efekty, na przykład w przedmiocie produkcji metanu u przeżuwaczy.
Farm Power Manager - Big Dutchman International GmbH, Vechta, Niemcy
Oprogramowanie „Farm Power Manager” to system nadzoru i sterowania zużyciem energii w zakładach uszlachetniających, dokonujące również analizy kosztów według aktualnej taryfy oraz prognozy zużycia. Dane z pomiarów albo nominalne dane wydajności dowolnych odbiorników energii elektrycznej przekazywane są w sieci przez komputery sterujące do centralnego komputera, gdzie można je poddawać wszelkim analizom pod kątem różnorodnych zadań. Możliwa jest tu wymiana danych na bazie normy ISO „ISOagriNET“.
Monitoring zdrowia BigFarmNet - Big Dutchman Pig Equipment GmbH, Vechta, Niemcy
Justus-Liebig-Universität Gießen, Institut für Tierzucht und Haustiergenetik, Gießen, Niemcy, hala 26, stoisko A16 To narzędzie programowe służy wsparciu kontroli zdrowia w grupowym chowie loch ze stacjami żywienia. Program dokumentuje kolejność podchodzenia i godzinę przyjęcia paszy przez poszczególne chowane w grupie lochy na przestrzeni całego dnia a także przez dłuższe okresy czasu. Codzienne wydarzenia oceniane są na tle zachowania całej grupy. Występowanie silnych anomalii u poszczególnych loch wskazuje z reguły na pojawienie się problemów zdrowotnych lub na powtarzanie przez nią rui. Otrzymywane przez rolnika wskazówki lub raporty o zaobserwowaniu takich zjawisk są istotną pomocą przy kontroli zwierząt i zarządzaniu gospodarstwem.
Oprogramowanie do wizualizacji procesów na fermie bydła mlecznego - GEA Farm Technologies GmbH, Bönen, Niemcy
Nowe oprogramowanie do wizualizacji procesów na fermie bydła mlecznego firmy GEA Farm Technologies pozwala na wgląd do wszystkich stref danej fermy i zachodzących w nich procesów. Monitoring i kontrola obejmują wszystkie bez wyjątku miejsca, a więc obory, ganki komunikacyjne oraz dojarnie a także przebieg poszczególnych procesów roboczych. Pozwala to na uzyskiwanie w czasie rzeczywistym informacji o wszelkiej aktywności i zachowaniu zwierząt, a więc o przemieszczaniu się grup, o miejscach pobytu oraz wybranych drogach a także o funkcjonalności technicznej, optymalizując w ten sposób pracę zarządcy stada i personelu obsługującego dój mleka.
Interfejs zautomatyzowanej i bezpiecznej wymiany danych - CLAAS Agrosystems KGaA mbH & Co. KG, Gütersloh, Niemcy
Jednolity interfejs Niemieckiego Związku Kontroli Wydajności i Jakości e.V. (portal danych DLQ) realizuje jednolitą i znormalizowaną komunikację danych pomiędzy gospodarstwem rolnym i jego partnerami z zewnątrz (na przykład HIT, LKV, ZWS …). Dane o wydajności, informacje dotyczące statusu i ewentualnego występowania anomalii u poszczególnych zwierząt w procesie produkcji bydła przekazywane są automatycznie obejmując przy tym wszystkie zakłady i systemy. Wymiana danych odbywa się na bazie normy ISO „ISOagriNET“. Komunikacja przebiega automatycznie w obydwu kierunkach. Na bazie otrzymanych danych kierownik gospodarstwa może wyciągać wnioski odnośnie wskazanych działań. Przynosi to wyraźną poprawę organizacji procesów pracy poszczególnych gospodarstw.
Samojezdny wóz paszowy Verti-Mix z tarczą tnącą - B. Strautmann & Söhne, Bad Laer, Niemcy
Nowy system pobierania paszy dla samojezdnych wozów paszowych firmy Strautmann jest kombinacją zalet znanych już systemów z tarczą tnącą względnie wycinakiem bloków kiszonki i systemów z frezem. Podczas gdy kiszonka, pobierana z silosu przy pomocy nie niszczącej jej struktury tarczy tnącej, bez obciążeń mechanicznych przekazywana jest przez tępy wyposażony w segmenty ślimakowe walec na taśmę przenośnika, luźny materiał sypki po odchyleniu tarczy dostaje się bezpośrednio na walec. Przynosi to z jednej strony korzyści fizjologiczne dla zwierząt, wynikające z zachowania struktury paszy przy jej pobieraniu z silosów, z drugiej zaś strony, jako że kiszonka i materiał sypki są de facto frezowane, zachowane zostają ekonomiczne korzyści klasycznego pobierania paszy frezem.
AQUA BOARD - BIORET AGRI, Nort sur Erdre, Francja
Połączenie elastyczności gumy i walorów wody wykorzystano w urządzeniu „AQUA BOARD” dla podwyższenia komfortu zwierząt. Wypełnione wodą elementy progowe stanowią wizualne zakończenie boksów legowiskowych, przy czym nie utrudniają one krowom swobodnego poruszania się i pozwalają na zajęcie naturalnej pozycji leżącej z wyciągniętą nogą przednią bez ryzyka urazów. Szeroki gumowy wąż dostarczany o zamówionej długości, odpowiadającej długości rzędu boksów legowiskowych, jest łatwy w montażu. Po zamontowaniu napełnia się go przez gwintowany zawór na stałe wodą aż do osiągnięcia pożądanej wielkości i elastyczności.
Test haptoglobinowy - Frim Tec GmbH, Oberostendorf, Niemcy
Wyróżniony został pomiar haptoglobiny w krowim mleku „On Farm“ przy pomocy automatu do analizy „eProCheck 2.0“, pozwalający na szybkie rozpoznanie zapaleń. Nowy test ELISA umożliwia rolnikom samodzielne oznaczanie przetestowanego naukowo parametru immunologicznego bezpośrednio w surowym mleku. Haptoglobina jest białkiem ostrej fazy i reaguje na stany zapalne od samego ich początku. Ten szybki test dostarcza rolnikom cennych dodatkowych informacji, służących kontroli stanu zdrowia na przykład u krów będących świeżo po wycieleniu.
Nadzór nad porodami iVET - iVET, Papenburg, Niemcy
Przeznaczony dla hodowców bydła system nadzoru nad porodami iVET składa się z systemu nadajników i odbiorników. Elastyczny i łatwy do umycia i zdezynfekowania system czujników w kształcie litery T może być umieszczony w pochwie krowy przez jedną tylko osobę. Kiedy rozpoczyna się poród pęcherz płodowy i znajdujące się w nim cielę wypycha czujnik na zewnątrz. Ta zmiana położenia rejestrowana jest przez czujniki światła i temperatury, w wyniku czego pocztą głosową oraz przez SMS wysłana zostaje wiadomość na jeden lub dwa zaprogramowane uprzednio numery telefonów komórkowych. iVET nadzoruje dodatkowo temperaturę ciała krowy umożliwiając w ten sposób wczesne wykrywanie zmian chorobowych. Ten innowacyjny system nadzoru nad porodami jest dużą pomocą w zarządzaniu, pozwalającą na wczesne i planowe rozpoznanie pierwszych objawów zbliżającego się porodu. Od momentu alarmu pozostaje jeszcze wystarczająco dużo czasu na przeprowadzenie kontroli wzrokowej lub waginalnej, a w przypadku nieprawidłowego położenia lub pozycji cielęcia na samodzielne udzielenie pomocy lub też wezwanie weterynarza. Nowe usprawnienie nadzoru nad porodami pomoże zredukować ilość martwych porodów a także nierozpoznanych ciężkich porodów i spowodowanych przez nie chorób.