Z danych organizacji wynika, że statystyczny Polak spożył w 2011 roku około 54 kg pieczywa, co oznacza 4% spadek wobec roku 2010 (aż o 43 kg mniej niż 20 lat temu).
Zdaniem przedstawicielka Agencji Rynku Rolnego, spadek spożycia chleba wynika nie tylko ze zmniejszenia spożycia produktów zbożowych, ale również poprzez zastępowanie chleba innymi produktami spożywczymi. Przyczyną są także rosnące ceny chleba i niższa jego jakość.
W Polsce obserwowane jest niewielkie spożycie chleba zdrowego z pełnego przemiału, czyli np. pieczywa razowego czy typu graham. Ich produkcja wynosi niecałe 4% ogólnej produkcji w porównaniu z 20% w Niemczech oraz 15% w Szwecji i Norwegii.
Obecnie Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych dąży do tego, aby odwrócić tendencję spadkową. Organizowane są liczne kampanie edukujące konsumentów oraz promocja spożycia produktów pełnoziarnistych. Opierają się one na spotkaniach m.in. podczas targów spożywczych i dożynek. Prowadzone są także specjalne kursy dla piekarzy.
Zdaniem specjalistów, spożywanie trzy razy na dzień produktów zbożowych z mąki pełnego przemiału, wpływa na poprawę zdrowia i samopoczucia, gdyż zapobiega wielu chorobom, m.in. serca, niedokrwieniom, cukrzycy II stopnia, otyłości oraz niektórym nowotworom. Dzieje tak ze względu na obecność w pełnoziarnistym produkcie o 80% więcej błonnika i o 75% więcej prozdrowotnych składników (np. witamin i minerałów) w porównaniu ze zwykłym chlebem.
Na podstawie wyników badań wykazano, że u osób spożywających od trzech do pięciu porcji pełnoziarnistych produktów dziennie ryzyko zachorowania na choroby sercowe obniżyło się o 21%, cukrzycę II stopnia o 6 procent, zmniejszyła się również liczba chorujących na otyłość.