Orzech wÅ‚oski osiÄ…ga wysokość okoÅ‚o 25-30 metrów i do 2 metrów Å›rednicy pnia. Owoce ma kuliste lub lekko owalne. ZewnÄ™trzna warstwa owocni stanowi zielonÄ… i miÄ™sistÄ… okrywÄ™, Å‚atwo odpadajÄ…cÄ… w okresie jesieni. Natomiast wewnÄ™trznÄ… cześć owocni (endokarp) tworzy zdrewniaÅ‚Ä… skorupkÄ™. Nasiono otoczone jest bÅ‚oniastÄ… Å‚upinÄ…, potocznie zwane jÄ…drem stanowi jadalnÄ… część owocu.
DojrzaÅ‚e owoce orzecha wÅ‚oskiego majÄ… ksztaÅ‚t owalny, o dÅ‚ugoÅ›ci do 4-5 centymetrów.
Orzechy zawierajÄ… sporo witamin, w tym z grupy B (B3,B5 i B6) oraz E. ZawierajÄ… ponad 50% lipidów, 11% protein i 5% wÄ™glowodanów. W orzechach wÅ‚oskich wystÄ™pujÄ… także sole mineralne potasu, wapnia, magnezu, żelaza i cynku. Potas reguluje ciÅ›nienie krwi, wapÅ„ jest gÅ‚ównym skÅ‚adnikiem koÅ›ci i zÄ™bów a żelazo odpowiada za transport tlenu i ogólnÄ… odporność naszego organizmu.
W liściach orzecha włoskiego występuje także progesteron.
Orzechy wÅ‚oskie winny być doÅ‚Ä…czone do naszej codziennej diety. SÄ… Å›wietnym dodatkiem do daÅ„, saÅ‚atek i deserów, mogÄ… być samodzielnÄ… przekÄ…skÄ…. Należy pamiÄ™tać, że orzechy wÅ‚oskie to znakomite źródÅ‚o nienasyconych kwasów tÅ‚uszczowych omega 3 i omega 6. To one wspomagajÄ… nasz organizm, pomagajÄ… zachować sprawność intelektualnÄ… i dobrÄ… kondycjÄ™ naszego mózgu. SÄ… pomocne w leczeniu wielu chorób, miÄ™dzy innymi nadciÅ›nienia tÄ™tnicznego, otyÅ‚oÅ›ci, cukrzycy oraz chorób przewodu pokarmowego (choroba wrzodowa żoÅ‚Ä…dka i dwunastnicy).
Orzech wÅ‚oski ma także zastosowanie w kosmetyce, wyciÄ…g z niego jest skÅ‚adnikiem wielu maseczek i peelingów do cery wrażliwej i skÅ‚onnej do trÄ…dziku. Jako skÅ‚adnik szamponów do wÅ‚osów przeciwdziaÅ‚a nadmiernemu przetÅ‚uszczaniu siÄ™ wÅ‚osów. Orzechy wÅ‚oskie zawierajÄ… także barwnik juglon, który nadaje naszej skórze piÄ™kny koloryt.
Orzech wÅ‚oski do Europy trafiÅ‚ w okresie Å›wietnoÅ›ci imperium rzymskiego z rejonu Morza Kaspijskiego. W Polsce znany od kilkuset lat za sprawÄ… żyjÄ…cego na przeÅ‚omie XII i XIII wieku zakonnika, dominikanina Jacka Odrowąża, który sprowadziÅ‚ owoce orzecha do Sandomierza. Po dzieÅ„ dzisiejszy orzechy uprawiane w tamtym rejonie nazywa siÄ™ potocznie „JACKAMI”. Odmiana orzechów Jacek charakteryzuje siÄ™ bardzo dużymi owocami o cienkiej skorupce. Jest jednÄ… z plenniejszych odmian, owocuje regularnie i bardzo obficie.
Największym producentem orzecha włoskiego są Stany Zjednoczone, Chiny, Turcja, Francja i Rumunia. W Polsce uprawa raczej amatorska, większe nasadzenia w rejonie Sandomierza.
Na Rynku Hurtowym w Broniszach dostaniemy zarówno orzechy wÅ‚oskie w Å‚upinie jak i Å‚uskane.
Orzechy włoskie w łupinie kosztują od 5 do 12 złotych za kilogram.(cena w zależności od odmiany).
Orzechy włoskie łuskane są w cenie od 24 do 32 złotych za kilogram.