Ostatni sezon wegetacji drzew owocowych charakteryzował się wyjątkowo niesprzyjającymi warunkami, które w spory sposób ograniczyły plonowanie większości gatunków.
Na wielu plantacjach straty spowodowane przez wiosenne przymrozki, jakie wystąpiły w trakcie kwitnienia i zawiązywania owoców, były spore. Brak odpowiedniej ilości wilgoci w glebie, szczególnie w okresie wiosenno-letnim oraz przesilenie drzew rekordowym owocowaniem we wcześniejszym roku, dodatkowo przyczyniły się do obniżenia plonowania na poszczególnych plantacjach. Spore straty w plonowaniu zostały w pewnym stopniu zniwelowane wejściem w okres pełnego owocowania wielu młodych, bardziej plennych plantacji. Od poprzedniego szacunku zaobserwowano również w niektórych rejonach poprawę warunków wilgotnościowych, która pozwoliła na minimalnie zwiększenie przewidywanej we wrześniu wielkości produkcji owoców z drzew.
Całkowite zbiory owoców z drzew w minionym roku ocenione zostały na ponad 3,4 mln t, czyli o 23% poniżej od rekordowych zbiorów otrzymanych w poprzednim sezonie. Zbiory z sadów jabłoniowych oceniono na 3 mln t, a zatem o 23% mniej od bardzo wysokiej produkcji roku wcześniejszego. Produkcję gruszek oszacowano na 67 tys. t, a więc to spadek o 26%, śliwek o 20% do 95 tys. t, wiśni o 24% do 152 tys. t, czereśni o 26% do 44 tys. t. W obecnym sezonie łączna produkcja brzoskwiń, moreli i orzechów włoskich została oceniona na 17 tys. t.
źródło: Gospodarz.pl/GUS foto:
Gospodarz.pl/DK