| Autor: mikolaj

Zbiory rzepaku wyższe o ponad 30%. Wstępne szacunki produkcji rzepaku i rzepiku w 2013 r.

Departament Rolnictwa Głównego Urzędu Statystycznego opracował wstępny szacunek głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych w 2013 roku. Jako drugą na łamach Gospodarz.pl przedstawiamy ocenę rzepaku i rzepiku.

Zbiory rzepaku wyższe o ponad 30%. Wstępne szacunki produkcji rzepaku i rzepiku w 2013 r.
Z wniosków płynących z analizy GUS, których wynika, że zbiory rzepaku i rzepiku ocenia się na od 2,4 mln t do około 2,6 mln t, tj. o ok. 29% - 38% więcej od zbiorów ubiegłorocznych i więcej – o ok. 13% - 22% od średnich zbiorów z lat 2006-2010.

Czytaj także: Wstępny szacunek głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych w 2013 r.

Z pełnego zestawienia wstępnych szacunków GUS wynika, iż siewy rzepaku ozimego pod zbiory 2013 r. rozpoczęto w drugiej dekadzie sierpnia, powszechnie prowadzono w trzeciej dekadzie tego miesiąca, a zakończono na początku września.

Warunki wilgotnościowe gleby w sierpniu sprzyjały prowadzeniu siewów, jednak niedobór opadów deszczu występujący we wrześniu nieznacznie hamował kiełkowanie i wzrost roślin. Znaczna poprawa warunków wilgotnościowych gleby w październiku miała korzystny wpływ na wzrost i rozwój roślin rzepaku.

Rzepak ozimy jesienią 2012 r. przed wejściem w stan zimowego spoczynku był dobrze wyrośnięty i rozkrzewiony. W okresie od grudnia do końca marca warunki pogodowe nie stwarzały większych zagrożeń dla tej uprawy. Występujące okresowo w miesiącach zimowych duże spadki temperatury powietrza przy powierzchni gruntu dochodzące nawet do –30ºC, nie spowodowały wymarznięcia roślin, ponieważ plantacje rzepaku były chronione grubą pokrywą śnieżną.

Ruszenie wegetacji rzepaku nastąpiło lokalnie na początku drugiej dekady kwietnia, a na obszarze całego kraju dopiero w połowie miesiąca i było opóźnione w porównaniu do roku ubiegłego o około 3 tygodnie.

Wegetacja roślin w maju i czerwcu przebiegała na ogół bez większych zakłóceń. Kwitnienie rzepaku ozimego, a także jarego było obfite i długie, jednak zmienna pogoda nie zawsze sprzyjała zapylaniu i dobremu wiązaniu łuszczyn. Występujące w tamtym czasie opady deszczu przyczyniły się do dobrego uwilgotnienia wierzchniej warstwy gleby, z wyłączeniem rejonów gdzie burze w połączeniu z ulewnym deszczem doprowadziły do nadmiaru wilgoci w glebie.

Szacuje się, że powierzchnia uprawy rzepaku i rzepiku w bieżącym roku wzrosła w porównaniu do roku ubiegłego o około 25% i wynosi około 0,9 mln ha.

Zbiory rzepaku i rzepiku wstępnie oszacowano na 2402,9 do 2578,6 tys. t, tj. od 28,8 do 38,2% więcej od ubiegłorocznych.


Czytaj także: Wstępne szacunki produkcji zbóż w 2013 roku


Tagi:
źródło: