Departament Rolnictwa Głównego Urzędu Statystycznego opracował wstępny szacunek głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych w 2013 roku. Jako trzecią na łamach Gospodarz.pl przedstawiamy ocenę roślin okopowych.
Z analizy wstępnych szacunków GUS wynika, iż dotychczasowy przebieg warunków pogodowych był na ogół niezbyt korzystny dla uprawy ziemniaka. Przedłużająca się do początku drugiej dekady kwietnia zima uniemożliwiała wczesne rozpoczęcie sadzenia ziemniaków. Sadzenie ziemniaków przeznaczonych na wczesny zbiór rozpoczęło się rejonami w drugiej dekadzie kwietnia, natomiast większość plantacji zostało zasadzonych w trzeciej dekadzie kwietnia i w pierwszej dekadzie maja. Opóźnienie sadzenia ziemniaków przeznaczonych na jesienny zbiór było nieznaczne i wynosiło około 1 tygodnia. Ciepła, słoneczna pogoda oraz dobre uwilgotnienie gleby w pierwszej i drugiej dekadzie maja sprzyjało rozwojowi kiełków i wschodom roślin.
Pod koniec maja oraz w czerwcu obserwowano szereg zjawisk atmosferycznych mających niekorzystny wpływ na stan plantacji ziemniaków. Częste opady deszczu, rejonami ulewy również o charakterze burzowym oraz gradobicia, doprowadziły do nadmiaru wilgoci w glebie oraz tworzenia się na polach zastoisk wody. Takie warunki pogodowe spowodowały lokalnie (głównie w centralnej oraz południowo-zachodniej części kraju) częściowe zniszczenie plantacji oraz uniemożliwiały na mocniejszych glebach prawidłowe wschody ziemniaków. Obfite opady spowodowały również utrudnienia we właściwej pielęgnacji plantacji roślin okopowych, a także brak możliwości zastosowania właściwej ochrony przed chorobami i szkodnikami. Na plantacjach nieobjętych czerwcowymi ulewami, warunki pogodowe sprzyjały uprawom ziemniaka. Wysokie temperatury powietrza oraz dobre uwilgotnienie gleby w pierwszej połowie lipca sprzyjały zawiązywaniu bulw oraz wzrostowi i rozwojowi roślin.
O wysokości plonowania ziemniaków zadecyduje dalszy przebieg wegetacji – w tym dalsze tempo rozwoju zarazy ziemniaka, która dotychczas występowała na plantacjach sporadycznie.
Uwzględniając dotychczasowy przebieg wegetacji ocenia się, że stan plantacji ziemniaka jest gorszy od oceny z analogicznego okresu w roku ubiegłym i wynosi 3,7 stopnia kwalifikacyjnego (w roku 2012 - 3,9).
Z uwagi na długą zimę, do siewów buraków cukrowych przystąpiono w bieżącym roku z opóźnieniem. Rozpoczęte pod koniec drugiej dekady kwietnia siewy buraków cukrowych powszechnie prowadzono w trzeciej dekadzie kwietnia, a zakończono w pierwszej dekadzie maja. Intensywne majowe opady deszczu powodowały zwłaszcza na glebach ciężkich zaskorupianie powierzchniowych warstw gleby. Z tego powodu wschody buraków cukrowych były nierównomiernie. Występujące na przełomie maja i czerwca ulewne deszcze i burze, rejonami spowodowały podtopienia lub częściowe zalania plantacji, a lokalne gradobicia uszkodziły rośliny buraków cukrowych na niektórych plantacjach. W wyniku intensywnych opadów deszczu, w wielu rejonach kraju utrudnione było chemiczne zwalczanie chwastów, zastosowanie prawidłowego nawożenia i ochrona roślin przed chorobami. Ogólnie jednak w połowie lipca stan plantacji buraków cukrowych był dobry, a szacunkowa obsada roślin na 1 ha wynosi 85 – 90 tys. sztuk i jest nieco niższa od ubiegłorocznej.
Rzeczoznawcy terenowi ocenili obecny stan plantacji buraków cukrowych na 3,9 stopnia kwalifikacyjnego tj. o 0,1 stopnia kwalifikacyjnego niżej niż w roku ubiegłym.
Czytaj także: Wstępny szacunek głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych w 2013 r.
Czytaj także: Wstępne szacunki produkcji zbóż w 2013 roku
Czytaj także: Zbiory rzepaku wyższe o ponad 30%. Wstępne szacunki produkcji rzepaku i rzepiku w 2013 r.
źródło: Gospodarz.pl/GUS, foto:
Gospodarz.pl