Komunikat prasowy Koalicji Na Rzecz Biopaliw w związku z publikacją w dniu 23 lutego 2014 r. artykułu pt. „Polska otwiera rynek na biopaliwa drugiej generacji”.
W związku z publikacją w dniu 23 lutego 2014 roku przez Polską Agencję Prasową, a za nią przez szereg internetowych portali branżowych i informacyjnych, artykułu pt. „Polska otwiera rynek na biopaliwa drugiej generacji”, mając w szczególności na uwadze niezgodne ze stanem faktycznym tezy dotyczącego rzekomego działania Ministerstwa Gospodarki mającego na celu „wyeliminowanie z krajowego rynku wytwórczego biopaliw II generacji” oraz równie nieprzychylnego stanowiska w tym zakresie Posłów procedujących nad rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych w ramach prac sejmowej Komisji Gospodarki, w imieniu Koalicji Na Rzecz Biopaliw współtworzonej wspólnie przez Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju, Krajową Izbę Biopaliw, Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych, Krajową Radę Gorzelnictwa i Produkcji Biopaliw oraz Związek Gorzelni Polskich pragniemy odnieść się do niniejszej publikacji, co następuje.
Na wstępie podkreślenia wymaga fakt, iż nowelizacja ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o biokomponentach i biopaliwach ciekłych ma na celu implementację do prawodawstwa krajowego przepisów Dyrektywy 2009/28/WE w sprawie promowania stosowania energii odnawialnej w części dotyczącej odnawialnych paliw transportowych.
Najważniejszymi elementami regulacji unijnej transponowanej obecnie na grunt przepisów polskich jest usankcjonowanie realizacji celu w postaci 10% energii odnawialnej w transporcie na 2020 rok, wdrożenie mechanizmu premiowania biopaliw wytwarzanych z surowców odpadowych poprzez ich podwójne naliczanie w ramach realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego, wprowadzenie obowiązku certyfikacji biopaliw pod kątem zrównoważonego rozwoju oraz rozszerzenie katalogu biokomponentów i biopaliw ciekłych dostosowując w tym zakresie polską ustawę do litery Dyrektywy.
W odniesieniu do tego ostatniego, projekt nowelizacji ustawy przewiduje m.in. zdefiniowanie jako biokomponentu tzw. biowęglowodorów ciekłych, jak również wprowadzona zostanie sama ich definicja, zgodnie z którą są to ciekłe węglowodory lub ich mieszaniny wytworzone z biomasy w procesach przemian chemicznych i biochemicznych, w tym hydrorafinowane oleje oraz węglowodory syntetyczne wytwarzane metodą Fishera-Tropscha.
Podejście takie jest zgodne z Dyrektywą 2009/28/WE, w której z kolei zdefiniowane zostało samo pojęcie biopaliw oznaczające ciekłe lub gazowe paliwa dla transportu, produkowane z biomasy.
Czytaj dalej na następnej stronie...
źródło: Krajowa Izba Biopaliw, foto:
KIB