Partner serwisu Kredyty i ubezpieczenia
Kategorie
Zobacz również tu
-
Ceny zbóż w kraju (8.12.2024)
2024-12-17
Poznaj produkty
-
ZETOR FORTERRA
2014-10-03 -
Mulczery ORSI Young
2015-02-04 -
Zbiorniki dla biogazowni Wolf System
2015-04-17
Kredyty preferencyjne w Banku BGŻ
Do końca 2014 roku Bank BGŻ udziela kredytów preferencyjnych w ramach nowego limitu przyznanego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Kredyty będą przyznawane na podstawie zmodyfikowanych regulacji.
- Podstawowa zmiana polega na przywróceniu możliwości zakupu użytków rolnych oraz finansowania inwestycji w przetwórstwie produktów rolnych dla wszystkich podmiotów. Wcześniej z kredytów mogły korzystać tylko spółdzielnie produkcyjne i grupy producenckie – powiedział Maciej Piskorski, dyrektor Departamentu Produktów Agro w Banku BGŻ.
Pomoc publiczna ze środków budżetowych przy zakupie użytków polega na stosowaniu dopłat do oprocentowania lub dopłat do kapitału w formie:
- pomocy de minimis - w przypadku zakupu wyłącznie użytków rolnych,
- dopłat standardowych, tj. dopłaty do oprocentowania lub dopłaty do kapitału w kwocie nie przekraczającej 10 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji. Ta forma pomocy stosowana jest w przypadku inwestycji o nakładach szerszych niż wyłącznie użytki rolne.
Zwiększeniu uległa możliwa do wykorzystania przez rolnika kwota pomocy de minimis z 7.500 do 15.000 euro dla gospodarstw rolnych. Dotyczy to zarówno zakupu użytków rolnych, jak i kredytów klęskowych obrotowych.
Maksymalna kwota kredytu, który może być udzielony na zakup użytków rolnych wynosi 1,5 mln zł dla jednego podmiotu.
Oprocentowanie kredytów inwestycyjnych wynosi 3 proc., a prowizja przygotowawcza z tytułu udzielenia kredytu wynosi nie więcej niż 1 proc. W zależności od rodzaju linii kredytowej, okres kredytowania może wynieść nawet 20 lat.
– Nowe kredyty preferencyjne dają wiele możliwości finansowania przedsiębiorstw. Możemy zaoferować klientowi, firmie z branży przetwórczej, nawet 16 mln zł kredytu na 8 lat, z oprocentowaniem na poziomie 3 proc. Te atrakcyjne warunki i kompleksowa oferta, pozycjonują Bank BGŻ jako numer jeden w agrobiznesie – powiedział Maciej Piskorski, dodając iż - Kredyty preferencyjne w przypadku dużych firm posiadają limity do 200 tys euro pomocy de minimis. Przy maksymalnej kwocie kredytu, maksymalnym okresie kredytowania i pełnym dostępnym limicie pomocy wystarczy to na dopłaty do oprocentowania przez cały okres kredytowania. –
Bank BGŻ oferuje również preferencyjne kredyty klęskowe na likwidację skutków klęsk żywiołowych, w tym kredyt inwestycyjny i kredyt obrotowy. Od niedawna wprowadzono możliwość udzielania tych kredytów na podstawie protokołu komisji wojewódzkiej, bez konieczności uzyskiwania opinii wojewody. – Skróciło to znacznie proces udzielania kredytów i czas oczekiwania na środki konieczne do wznowienia produkcji – podkreśla Maciej Piskorski. Dodatkowo, wprowadzono możliwość udzielania kredytów klęskowych obrotowych niezależnie od minimalnego poziomu szkód w gospodarstwie. Oprocentowanie kredytów klęskowych wynosi 1,5 proc. w skali roku, w przypadku posiadania przez kredytobiorcę ubezpieczenia na co najmniej 50 proc. powierzchni upraw w dniu wystąpienia kęski, lub jest podwyższone w przypadku braku ubezpieczenia do poziomu 2,81 proc.
Bank BGŻ udziela kredytów preferencyjnych od początku ich istnienia, czyli od 1994 r. To najtańsza z możliwych forma kredytowania działalności producentów i przetwórców rolnych, gdyż część kosztów odsetkowych lub kapitałowych jest pokrywana przez ARiMR. Kredyty te w głównej mierze wykorzystywane są na zakup gruntów rolnych, budowę oraz modernizację budynków i budowli, zakup maszyn i urządzeń, a także zakładanie plantacji wieloletnich.